Na co zwracać uwagę finalizując wynajem samochodu?

News

Wypożyczalnie samochodów są dziś prowadzone przez osoby, które doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak specyficzny jest rynek, na którym działają. W praktyce oznacza to, że możemy liczyć na szereg naprawdę ciekawych rozwiązań. Jednym z nich jest dodatkowe wyposażenie, które przydaje się zwłaszcza wówczas, gdy wybieramy się wynajętym autem w dalszą podróż. Możemy liczyć między innymi na telefon i sieć bezprzewodową w samochodzie, nawigację GPS, a nawet na foteliki i podkładki dla dzieci. Każdy z wymienionych elementów jest oczywiście dodatkowo płatny, w istotny sposób podnosi jednak komfort jazdy, co nie pozostaje bez znaczenia.

Co ciekawe, niektóre wypożyczalnie uważają, że sam wyjazd za granicę jest opcją dodatkową, a tym samym możemy być zmuszeni do poniesienia dodatkowych kosztów z tego tytułu. Na szczęście, coraz więcej prawdy jest w twierdzeniu, że właściciele wypożyczalni nie wiedzą, czym są ograniczenia, dodatkowe wyposażenie to bowiem nie tylko przyczepka i bagażnik umieszczony na dachu, ale również telewizor w samochodzie. Wzmiankowane już dodatkowe opłaty to zresztą jedna z bolączek klientów wypożyczalni samochodów. Oczywiście, o ukrytych kosztach mówi się w odniesieniu do każdej branży, nie sposób jednak nie zgodzić się z tym, że w wypożyczalni trzeba zachować szczególną czujność. Problemy pojawiają się już zresztą na etapie wyliczania kwoty końcowej wynajmu, nie brakuje bowiem firm, które nie wliczają do niej 23 procent podatku.

Jeśli więc kwota wydaje nam się niepokojąco niska, jeszcze przed podpisaniem umowy upewnijmy się, czy firma nie stosuje wspomnianej praktyki po to, aby skusić mniej czujnych nabywców. Innym ukrytym kosztem bywają opłaty przygotowawcze związane z myciem samochodów, uzupełnieniem płynów lub tankowaniem Niektóre wypożyczalnie informują nie tylko o stosowaniu opłaty tego typu, ale i o jej wysokości, nie brakuje jednak firm liczących na element zaskoczenia. Szczególnie irytującym kosztem ukrytym jest też limit kilometrów. Zwykle w umowie mamy wówczas informację o tym, ile kilometrów możemy przejechać wypożyczonym samochodem.

Przekroczenie limitu nie jest niedopuszczalne, może nas jednak słono kosztować. Zawsze powinniśmy też pamiętać o tym, że jeśli podczas wynajmu spowodujemy stłuczkę, będziemy musieli liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów ewentualnej naprawy. Po raz kolejny nie musimy być o tym informowani, warto więc wcześniej, jak wygląda procedura w takiej sytuacji zwłaszcza, że nie można nigdy wykluczyć prawdopodobieństwa jej wystąpienia. Udziału w szkodzie nie powinno się też mylić z depozytem.